Sveiciens visiem!
Ar prieku paziņojam, ka pēdējo mēnešu darbs ir vainagojies ar jaunu mājaslapas veidolu – uzlabotu dizainu, aktualizētu saturu un jaunām sadaļām!
Mūsdienu mainīgajā pasaulē muzejam ir nepieciešams spēt pastāstīt par sevi informatīvā, apmeklētājam viegli saprotamā formātā. Tas it īpaši ir svarīgi tādam muzejam kā “Latvieši pasaulē”, kurš joprojām iztiek pašam bez savas pastāvīgās mājvietas. Tā krājums atrodas un ir deponēts Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, birojs atrodas turpat netālu, savukārt lielākā daļa izstāžu tiek veidotas kā ceļojošas izstādes. Pašiem savu telpu, kur izrādīt ekspozīcijas un rīkot pasākumus, muzejam pagaidām vēl nav.
Muzejs ir sabiedriska institūcija, kurā svarīga loma ir ne tikai paša muzeja nospraustajiem mērķiem un vadlīnijām, bet tajā tikpat būtisks ir arī apmeklētājs. Bez zināmas devas caurskatāmības muzejs kļūst par vietu, kas daudziem tā potencionālajiem apmeklētājiem – un, neliegsimies, arī potenciālajiem atbalstītājiem – var šķist kā nesaprotama un uz ārpasauli noslēgta institūcija.
Šajā saistībā it īpaši liela nozīme ir muzeja mājaslapai. Muzejam bez savas vienas, pastāvīgas dzīvesvietas mājaslapa kļūst par spoguli, kas atspoguļo tā darbību un veiktās ekspedīcijas, izstādes un projektus. Veidojot esošo mājaslapas struktūru, tika paturēta prātā šī filozofija. Tāpēc pārveidotajā muzeja mājaslapā ir īpaši piedomāts pie tā, lai muzeja informācija tiktu pasniegta skaidrā un viegli uztveramā formātā.
Muzeja mājaslapa ir piedzīvojusi lielu skaitu vērā ņemamu pārmaiņu. Sākot, protams, gan ar vispārīgiem dizaina risinājumiem un informācijas pārstrukturēšanu, gan arī ar jaunu sadaļu palīdzību, kas, cerams, iedvesīs papildu svaigumu jau tā šķietami spirgtajā jaunās mājaslapas izskatā. Tāda, piemēram, ir arī sadaļa “Muzejs runā”.
Sadaļā “Muzejs runā” publicētie raksti krasi atšķirsies no formālas, lielākoties presei paredzētas informācijas, kas turpmāk tiks publicēta muzeja sadaļā “Jaunumi”. “Muzejs runā” ir veidots kā dienasgrāmata jeb blogs, kurā tiks publicēti muzeja darbinieku viedokļi par muzeja darbību, atskati uz izstādēm, īpašiem muzeja krājuma priekšmetiem, kā arī retos gadījumos pa kādai odziņai (varam pačukstēt, ka tiek plānota arī recepšu sērija ar muzeja savākto materiālu par latviešu gatavoto ēdienu receptēm cauri laikiem). Ceram gūt arī atsaucību no muzeja ārzemju pārstāvjiem, lai blogā iekļautu arī viņu viedokļus un domas par muzeja darbību, sadarbību un citiem ar muzeju saistītiem aspektiem. Veidojot muzeja krājumu, darbojamies mēs visi kopā, tāpēc arī mājaslapas saturam būtu tas jāatspoguļo.
Šīs sadaļas saistībā ir jāveic kāda īpaša piebilde.
Atzīstot ārzemju latviešu kopienās lietotās latviešu valodas atsevišķas atšķirības no Latvijas Republikā lietotās latviešu valodas izrunas, sadaļas “Muzejs runā” ierakstos tiks saglabāts oriģinālrakstu autoru izvēlētais valodas lietojums. Sekojoši, tekstā tiks saglabāti tādi vārdformas varianti kā “mūzejs” vai “archīvs”. Tas tiek darīts ar nolūku, cienot visu latviešu kopienu pieredzi, kopjot un saglabājot latviešu valodu dzīvu – bieži pat vairāku paaudžu garumā.
Cita papildinformācija mājaslapā iekļauj sadaļu “Muzejs rāda”, kas apkopo vienuviet muzeja veidotās video intervijas un citus muzeja veidotos video materiālus, kā arī sadaļu “Braucieni un ekspedīcijas”. Tā sniedz ieskatu vēl līdz šim vienkopus neapkopotā pārskatā par muzeja veiktajiem braucieniem un ekspedīcijām.
Esam gandarīti par paveikto muzeja mājaslapas saistībā, kaut apzināmies, ka darbs pie tās turpināsies. Vēl ir nepieciešams ieguldīt daudz laika, lai pakāpeniski ievietotu tajā un apvienotu “zem viena jumta” lielāko daļu no muzeja veiktajiem lielākiem un mazākiem pagātnes projektiem un iecerēm. Lai, ieskatoties šajā muzeja spogulī, mēs patiešām spētu ieraudzīt tajā sevi.
Mēs patiešām ceram un novēlam, lai mājaslapā ikviens apmeklētājs spētu atrast to, kas katram ir nepieciešams.
Uz tikšanos mājaslapas lappusēs!
Toms Pāvils,
Muzeja “Latvieši pasaulē” mājaslapas redaktors
Attēlā: Muzeja “Latvieši pasaulē” komanda 2019. gada septembrī.