Tiek pārcelta izstāde “Nyet, Nyet, Soviet!” Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā

Šodien, 2020. gada 7. maijā, Latvijas Valsts simtgades svinību ietvaros Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā Rīgā tika plānots atvērt muzeja “Latvieši pasaulē” sagatavoto izstādi “Nyet, Nyet, Soviet!” par latviešu pretpadomju demonstrācijām ārpus Latvijas Padomju Savienības okupācijas laikā. Diemžēl valstī izsludinātās ārkārtas situācijas dēļ nācās izstādes atklāšanu pārcelt uz 2021. gada aprīli.

Viens no plānotās izstādes galvenajiem mērķiem ir aktualizēt un izgaismot svarīgu Latvijas vēstures daļu – Latvijas neatkarības atjaunošanas centienus Rietumos. Šķiet, ka daudziem Latvijas iedzīvotājiem šie fakti un norises trimdā ir mazzināmas, kaut gan tam bija būtiski svarīga nozīme, atjaunojot Latvijas valsts neatkarību 1990. gada 4. maijā. Izstādes stāsti un priekšmeti aicinās just līdzi demonstrantu mērķtiecībai, pašaizliedzībai un asprātībai. Turklāt, zinot, cik mūsdienās Latvijas sabiedrība ir politiski inerta, izstādes autori un organizētāji cer, ka izstāde ar savu vēstījumu rosinās daļu Latvijas sabiedrības būt līdzdalīgiem savas valsts interešu aizstāvībā.

Izstādes saturu veido muzeja kuratores Marianna Auliciema un Ieva Vītola, vizuālo noformējumu un dizainu – mākslinieks Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš un SIA “Dekorators”, multimediju saturu par demonstrāciju automašīnu “Valiant” – režisore Māra Pelēce.

Izstāde tiek veidota ar Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja un Latvijas Valsts kultūrkapitāla fonda, Latviešu fonda, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonda atbalstu.

Viens no izstādes “Nyet, Nyet, Soviet!” attēliem. Politiskajā akcijā “Mūrlauzis – brauciens ar speciālvilcienu uz dzelzs aizkaru” piedalījās aptuveni tūkstotis Pasaules brīvo latviešu Dziesmu dienu dalībnieku, kuri ar vilcienu devās uz Dūderštati pie Rietumvācijas un Austrumvācijas robežas. 1984. gada 5. augusts. Foto autore: Baiba Bredovska.