Nav pasaulē valsts, kuras iedzīvotājus neietekmē COVID-19 izraisītā pandēmija; viņu vidū ir arī latvieši, kuri dzīvo ārpus Latvijas.
Muzejs “Latvieši pasaulē” plāno atspoguļot šo neparasto laiku muzeja krājumā, vācot priekšmetus ar stāstiem, lai nākamajām paaudzēm parādītu, kā latvieši ārpus Latvijas ir šo situāciju pārdzīvojuši, kā ir palīdzējuši citiem, kā ir meklējuši patvērumu sev un ģimenēm. Muzejs aktīvi vāc priekšmetus un atmiņu stāstus, kas atspoguļo gan sajūtas, gan sadzīves apstākļus, piedzīvotus COVID-19 izraisītā krīzes situācijā.
Muzejs savam krājumam jau ir ieguvis Indijā dzīvojošās latvietes Gitas Gemutes no lina auduma izgatavotu sejas masku; stikla mākslinieces Lauras Šmidebergas “ķekatnieku stila” auskarus vīrus molekulas formā, ko viņa radījusi savā dzīvesvietā Tallinā, Igaunijā; dažas mājās šūtas maskas, kuras darinājusi Lauma Cenne Monreālā, Kanādā (Montreal, Canada), vietējiem slimnīcas darbiniekiem u.c.
Aicinām ārzemēs dzīvojošus latviešus piedāvāt muzeja “Latvieši pasaulē” krājumam priekšmetus ar stāstiem par viņu personīgo pieredzi COVID-19 pandēmijas laikā!
Mūs interesētu papildināt muzeja krājumu ar:
– priekšmetiem, kas darināti izolācijas/karantīnas apstākļos, vai tādiem, kas palīdz pārdzīvot sēdēšanu mājās (piemēram, ekipējums rupjmaizes cepšanai mājās; latviski rokdarbi vai tmldz.);
– priekšmetiem, kas palīdz uzturēt saziņu ar ģimeni, draugiem (piemēram, plakāti, ko liek pie veco ļaužu mītņu logiem; datortehnika vai telefoni; vēstules; paciņas);
– priekšmetiem, kas saistās ar darba veikšanu pandēmijas laikā, īpaši medicīnas un apkalpojošā nozarē;
– priekšmetiem, kuri liecina par distances ieturēšanu publiskajā telpā (latviešu namos, veikalos);
– priekšmetiem, kuri saistās ar attālinātām mācībām latviešu skolās vai citās organizācijās;
– priekšmetiem, kuri saistās ar repatriācijas lidojumiem un nokļūšanu “mājās”;
– priekšmetiem, kuri saistās ar darba un iztikas zaudēšanu COVID-19 krīzes dēļ;
– priekšmetiem, kuri saistās ar slimības gaitu, vīrusa pārslimošanu, pašizolāciju slimības dēļ.
Muzejs īpaši meklē jebkādas vēstures liecības, kurām ir saikne ar latviešu sabiedrību un latviešu ģimenes, kultūras un dzīvesziņas uzturēšanu pandēmijas laikā ārpus Latvijas.
Lūdzu, sazināties ar īsu priekšmetu un stāstu aprakstu ar muzeja pārstāvi Mariannu Auliciemu, e-pasts: auliciema@gmail.com!