MUZEJA PALIEKOŠA MĀJVIETA: sākuma sarunas ar Arni Kākuli

Pēc 14 darbības gadiem un daudzām neformālām sarunām, un priekšlikumiem par muzeja paliekošās mājvietas nepieciešamību, tās veidolu un iespējamo novietojumu, muzeja saime nonākusi pie secinājuma, ka gadu gaitā muzejs ir saturiski un fiziski krietni “izaudzis” un jāmeklē risinājums. Sapratām, ka ir pakāpeniski jāveido ne tikai vīzija, bet arī skaidrs plāns par pastāvīgu centru, kurā varam ne vien mūsu unikālo un arvien augošo krājumu droši saglabāt, bet arī ar tā vērtībām plaši un efektīvi dalīties.

2020. gadā, pateicoties dāsnam mērķziedojumam no muzeja dibinātājas un ilggadīgās valdes priekšsēdes Maijas Hinkles viņas dēla Kristapa Hinkle piemiņai, atvērām muzeja pastāvīgās mājvietas “krājkontu” (Building Fund). 2021. gadā  arī citi praktiski domājoši mērķziedotāji nākuši talkā, un “Building Fund” pamatkapitāls ir jau dubultojies!  Kaut īpašuma iegādei “krājkontam” jāturpina krietni augt, plānam tomēr ir pamats.  2021. gadā muzeja darbinieki apsekoja vairākas pārdošanā esošas ēkas un zemes gabalus Rīgā, iztēlojoties “Latvieši pasaulē” muzeja darbu katrā no šiem ļoti atšķirīgajiem īpašumiem. Pēc šiem apciemojumiem sapratām, ka, lai varētu patiesi lietderīgi salīdzināt piedāvājumus, ir nepieciešams izveidot muzeja specifikai atbilstošu prioritāšu skalu. Proti, mums skaidrāk jādefinē “muzeja mājvietas sajūta”, nama piemērotība muzeja un pētniecības centra pamatfunkcijām, apmeklētāju prasībām un ērtībai. Tāpat jāanalizē ēkas veida (sena, remontēta vai jaunbūve) trūkumi un priekšrocības, jānodefinē muzeja funkcijām nepieciešamo telpu platību, nama novietojumu un pieejamību. Turklāt jāņem vērā arī tādi mūsdienīgi jēdzieni kā klimata pārmaiņas Ziemeļeiropā un citi nākošo gadu desmitu izaicinājumi!  

Lai  apmainītos ar idejām par to, kāds varētu būt pastāvīgs muzejs un pētniecības centrs un to, kāds būtu konkrētais vajadzību, vēlmju un iespēju saraksts, lūdzām palīgā muzeja atbalstītāju un draugu, arhitektu un pilsētplānotāju Arni Kākuli.  A. Kākulis novadīja divas ļoti vērtīgas tiešsaistes prāta vētras, 2021. gada rudenī darba grupās tiekoties ar muzeja darbiniekiem un valdi. 

Prāta vētrās izrunājām muzeja vēlamo veidolu – no finanšu, ēkas veida, novietojuma un  muzeja “Latvieši pasaulē” misijas aspektiem, ņemot vērā vajadzības pēc telpām krājumam, izstādēm, pasākumiem, administrācijai, saimniecībai. A. Kākuļa profesionalā pieeja, skaidrie un uz aktuāliem būvniecības un apsaimniekošanas skaitļiem bāzētie  pārskati kopā ar mūsu priekšlikumiem un ideju sakopojumiem sniedza daudz skaidrāku priekšstatu, kas un kā būtu tālāk jādara. Tika noformulēts gan tas, ko varam pēc iespējas drīzā nākotnē izveidot un apsaimniekot, gan tas, ko varbūt varam tikai vēlāk, bet uz ko kopsolī varam virzīties.

Šī prāta vētra ir svarīgs sākums ejamam ceļam uz paliekošu mājvietu muzejam. Liels paldies, Arnim, par ziedoto laiku un profesionalitāti, veidojot un piedzīvojot šīs sarunas ar mums!

Muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” pastāvīgās mājvietas fondam (Building Fund) var ziedot tāpat kā LaPa un LDMF muzeja darba un projektu atbalstam, bet norādot, ka tas ir mērķziedojums. 


Sagatavoja Sarma Muižniece Liepiņa un Marianna Auliciema

 

Latvieši Pasaulē