“Stāstu sega” ir unikāla dāvana Latvijai simtgadē. Tā ir lielformāta tekstilmozaīka, kura, veidota no vairāk nekā 1000 maziem auduma kvadrātiņiem, atspoguļo diasporas latviešu vienotību un viņu daudzveidīgos dzīves gājumus ārpus Latvijas.
Projekta mērķi bija demonstrēt un veicināt latviešu diasporas kopienas piederības sajūtu Latvijai, tās pašorganizēšanos un sadarbošanos, kā arī katra indivīda – auduma gabaliņa darinātāja – iespēju aprakstīt savu vietu latviešu diasporas kopienā un pastāstīt savu vai savas ģimenes stāstu. Kopā saņemti 1097 gabaliņi no latviešu kopienām visā pasaulē!
Projekts “Stāstu sega” ietvēra sevī 3 galvenos posmus:
- pirmajā posmā, kas norisinājās no 2016. gada septembra līdz 2017. augustam, notika ārzemju latviešu kopienu informēšana par projekta ideju un mērķiem, aicinot iesūtīt savus stāstu gabaliņus, katru 15×15 cm lielumā. Šajā laikā ārzemēs notika arī plaša pašdarbība latviešu kopienās izplatot tālāk informāciju dažādos veidos, un organizējot darbnīcas vietējās kopienās, vasaras nometnēs un skolās;
- 2017. gada 14. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika segas salikšanas talka, pēc kuras visi kvadrātiņi (vairāk nekā 1100) devās pie šuvējām uz “Linu māju” Lielvārdē, kur tie tika sašūti vairākos posmos;
- 2018. gada sākumā, sākoties projekta trešajam posmam, jau gatavā 10 metrus garā un 3 metrus augstā sega sāka savu ceļu pa Latviju. Segai līdzi dodas arī interaktīva multimediju prezentācija par katru kvadrātiņa darinātāju – tā vārds, uzvārds, dzīvesvieta un īsa izceļošanas vēsture. Šī informācija ir iekļauta arī tekstilmozaīkas segas interneta lapā, kurā var virtuāli izpētīt segu un tās stāstus.
Kopumā projekta ietvaros tika saņemti 1097 kvadrātiņi no visas pasaules! No tiem 840 gatavojušas sievietes, 257 – vīrieši dažādās vecuma grupās.
“Stāstu segas” gabaliņi uz Latviju atceļojuši gan no ASV (564), gan Eiropas (188), gan Kanādas (183), gan Austrālijas (117), gan Dienvidamerikas (24), gan arī Āfrikas (11) un Āzijas valstīm (8), gan Jaunzēlandes (1).
Idejas autore – Marianna Auliciema, projekta vadītāja – Aija Abens, māksliniece – Janta Meža. Stendu dizaineris – Pēteris Kalniņš, datorspeciālists – Džeremijs Smīdss.
“Stāstu sega” internetā aplūkojama mūsu interneta lapas sadaļā “Digitālās izstādes”.
Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” izsaka sirsnīgu un neizmērojami lielu pateicību visiem, visiem “Stāstu segas” gabaliņu veidotājiem! Bez jums šis projekts nekad nebūtu bijis iespējams! Milzīgs paldies arī pārējiem projekta atbalstītājiem un finansētājiem!
Paldies jums!