LATVIETĪBAS UZTURĒŠANA ĀRPUS LATVIJAS
Latviešu sabiedrības izveidošana un uzturēšana ārpus Latvijas ir izvēle, kurai ir vajadzīgi līdzekļi: nauda, lai sagādātu vietu, kur tikties, iegādātos materiālus, tērpus, skatuves dekorācijas, segtu ceļa, sarīkojumu izdevumus. Reti kura mītnes zeme valstiskā līmenī ir bijusi gatava piedāvāt līdzekļus latviešu kopienām, kuras mīt viņu teritorijā. Latviešu organizācijas pasaulē pašas ir gadu gadiem uzturējušas sevi – biedri ir ziedojuši ne tikai naudu, bet arī savu brīvo laiku un darba spēku, lai varētu darboties kopā: mācīties latviešu valodā, pirkt vai uzbūvēt savus namus un baznīcas, uzturēt bibliotēkas, korus, sporta un grāmatu klubus, tautas deju ansambļus un citus interešu pulciņus. Līdzekļu vākšanas akcijas ir bijušas dažādas: ja baznīcās pastāvēja kolektes trauka tradicionālā ceļošana dievkalpojuma laikā, tad latviešu namos ir bijušas populāras loterijas un citi asprātīgi līdzekļu vākšanas veidi. Latvijas valsts tikai salīdzinoši nesen ir sākusi finansiāli atbalstīt diasporas latviešu sabiedrības aktivitātes. Ziedošanas kultūra latviešu kopienās ārpus Latvijas turpinās joprojām – muzejs “Latvieši pasaulē” ir nevalstiska organizācija, kuras darbība lielākoties notiek, pateicoties ārzemju latviešu ziedojumiem.
Kolektes kastīte, izmantota Džamaikapleinas (Jamaica Plain) Trīsvienības evanģēliski luteriskajā latviešu draudzē Bostonā, ASV, domājams, sākot no 19. gadsimta beigām
2020. gada jūlija eksponāts izstādē “Mēneša priekšmets” ir kolektes kastīte, kas tikusi izmantota Džamaikapleinas (Jamaica Plain) Trīsvienības evanģēliski luteriskajā latviešu draudzē Bostonā, ASV, domājams, sākot no 19. gadsimta beigām. Tā izmantota, lai vāktu ziedojumus no draudzes dievkalpojumu laikā. Šodien dēvētā Džamaikapleinas Trīsvienības evanģēliski luteriskā latviešu draudze ir vecākā draudze Bostonā, kuru Bostonas latviešu biedrības biedri ar Jēkabu Zībergu priekšgalā dibināja kā Bostonas latviešu evanģēliski luterisko Trīsvienības draudzi jau 1891. gadā. Kaut arī latviešu draudzes Bostonā ir bijušas (un vēl ir) vairākas un katrai no tām ir sava notikumiem bagāta pastāvēšanas un sadarbības vēsture, visām draudzēm ir bijis svarīgi vākt ziedojumus, lai varētu ar tiem apmaksāt draudzes izdevumus un iesaistīties labdarībā, piemēram, atbalstot bāreņus un trūkumā nonākušos tautiešus Latvijā un ASV.
Muzejs “Latvieši pasaulē” vāc un meklē priekšmetus, fotogrāfijas un stāstus par latviešu organizāciju līdzekļu vākšanas akcijām ārpus Latvijas.