Latviešu T-krekli ārpus Latvijas
Mūsdienās T-krekli ir kļuvuši par ļoti populāru garderobes daļu. Laika gaitā T-krekls no apakšveļas elementa kļuvis par pašizpausmes līdzekli. 19. gadsimta beigās tas kalpoja kā praktisks apģērbs strādniekiem un karavīriem. Attīstoties aušanas un apdrukas tehnoloģijām, kopš 1960. gadiem T-krekls visā pasaulē kļuvis par sava veida kokvilnas “plakātu”, uz kura katrs var paust savu personīgo pārliecību, izkliegt politisku saukli, reklamēt savu organizāciju vai produktu.
Muzeja “Latvieši pasaulē” krājumā pašlaik glabājas vairāk kā 200 T-kreklu. Šie krekli atspoguļo katra valkātāja – latvieša – politisko, sabiedrisko vai personisko dzīvi ārpus Latvijas. Vairāki krekli norāda valkātāja piederību kādai gadiem ilgai tradīcijai vai vietai, kas ir zināma un iemīļota savā kopienā – latviešu vasaras nometne, latviešu centrs vai skola. Daži krekli liecina par to, ka valkātājs ir piedalījies kādā īpašā notikumā – labdarības akcijā, jauniešu kongresā, dziesmusvētkos, rokkoncertā u.c. Vēl citi T-krekli ir darināti un valkāti, lai pievērstu sabiedrības uzmanību – pieprasot brīvību Latvijai, informējot par Latvijas okupāciju un reklamējot Latvijas vārdu pasaulē.
Latviešu T-krekli ārpus Latvijas ir pašu izdomāti, dizainēti, dažkārt arī pašu drukāti, bet pats galvenais – allaž valkāti ar lepnumu!
Līdz 2025. gada marta beigām muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” telpās Berga bazārā, Dzirnavu ielā 84, Rīgā, ir apskatāma T-kreklu izstāde “Izmērs – LV”, kurā ir aplūkojami 37 dažādi T-krekli no muzeja krājuma.

Kad 1990. gada 4. maijā Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēma lēmumu atjaunot Latvijas neatkarību, Baltiešu federācija Kanādā sarīkoja līdzekļu vākšanas – soļošanas akciju “The Baltic Way in Canada”. Akcija notika 1990. gada 10. jūnijā Toronto un Hamiltonā, Ontario provincē. Tās dalībnieki varēja soļot 5 vai 25 kilometrus, vai arī “sponsorēt” kādu soļotāju, maksājot atlīdzību par nosoļotiem kilometriem. Saziedotā nauda tika novirzīta humanitārajai palīdzībai Baltijas valstīm. Akcija bija ļoti veiksmīga, tajā piedalījās gandrīz 800 soļotāju un tika savākti aptuveni 200 000 Kanādas dolāru, no kuriem trešdaļa – 67 000 dolāru – tika novirzīta Latvijas atbalstam.


Šajā rakstā var lasīt, kā šo notikumu atminas Alberts Upeslācis, kurš akcijas rīkošanā piedalījās kā Baltijas Tautas federācijas Kanādā kasieris.