No 2015. gada 27. maija līdz 12. jūnijam muzeja „Latvieši pasaulē” pārstāves Brigita Tamuža un Ieva Vītola kopā ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras pētniekiem Aigaru Lielbārdi un Sandi Laimi veica lauka pētījumus Sibīrijas latviešu ciemos Novosibirskas un Krasnojarskas apgabalos.
Brauciena laikā Timofejevkā (Тимофеевka), Lejas Bulānā (Нижняя Буланка), Sukinavā (Сухоной), Novosibirskā (Новосиби́рск) un Krasnojarskā (Красноярск) ekspedīcijas dalībnieki satika vairāk nekā 60 latviešus. Tika pierakstīti dzīvesstāsti, pārfotografētas fotogrāfijas no personīgajiem albumiem, muzeja krājuma kolekcijai pārvesti unikāli Sibīrijas latviešu dzīvesveidu raksturojoši priekšmeti – latgalietes Ņinas Kukules vērpjamais ratiņš no Timofejevkas, logu rotājošais kokgriezums no Lejas Bulānas latvieša Viļa Kalniņa mājas, Lejas Bulānas latviešu skolnieku slēpošanas zābaki, kokamatnieku Ledskalnu dzimtas ēvele un koka āmurs no Sukinavas, dažādi glīti rokdarbi (zeķes, cimdi, lakati, krēsla pārsegi), Timofejevkas skolēnu burtnīcas un projektu darbi, grāmatas u.c.
Projekta noslēgumā tika sagatavota ceļojoša izstādi par Sibīrijas latviešu diaspora. Šobrīd visi izstādes materiāli ir apkopoti un plašākai sabiedrībai pieejami digitālajā izstādē “CITA SIBĪRIJA. Latvieši ciemi – Timofejevka, Lejas Bulāna, Sukinava.”
Ekspedīcija uz Sibīrijas latviešu ciemiem notika Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstīta projekta „Latvieši Sibīrijā” ietvaros.
Paldies visiem brauciena laikā sastaptajiem latviešiem, to pēctečiem, kā arī visiem atbalstītājiem un palīgiem, bez kuru palīdzības un sniegtās informācijas šī ekspedīcija nebūtu iespējama!