Izstāde “BŪSIM PAZĪSTAMI!” 18. marts – 7. maijs

B Ū S I M   P A Z Ī S T A M I !  Muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” krājuma vērtības un stāsti.

Izstāde „ BŪSIM PAZĪSTAMI!” skatāma no 18. marta līdz 7. maijam Berga bazāra izstāžu zālē.

Aptuveni 370 000 latviešu pašlaik dzīvo ārpus Latvijas un 87% latviešu atzīst, ka viņiem ir kāda tuva paziņa vai ģimenes loceklis, kas dzīvo ārpus Latvijas. Šajā kontekstā pārdomas par izbraukšanu no Latvijas un dzīvi citā zemē ir aktuāla tēma gan mūsdienu izbraucējiem un viņu ģimenēm Latvijā, gan agrāko laiku izceļotāju pēcnācējiem.

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” savā 15 gadu pastāvēšanas laikā ir atbildīgi sakrājis jau vairāk kā 20 000 muzeja krājuma vienību – priekšmetus, fotogrāfijas, dokumentus, dzīvesstāstus –, kas precīzi ataino un apraksta šos mūsdienu sabiedrībā aktuālos un nereti sāpīgos jautājumus. Šajā izstādē piedāvājam iepazīties ar dažiem īpašiem stāstiem un priekšmetiem, kas atspoguļo latviešu izceļotāju pieredzi no 19. gadsimta līdz pat mūsdienām.

Muzeja krājuma kolekcijās visbagātīgāk ir atspoguļota Otrā Pasaules kara izbraucēju vēsture un tam sekojošā dzīve jaunajās mītnes zemēs, visplašāk pārstāvot latviešu kopienas ASV, Kanādā, Lielbritānijā un Austrālijā. Ievērojama ir arī kolekcija par latviešu izceļotājiem uz Brazīliju 19. gadsimta izskaņā līdz pat Otrā Pasaules kara beigām. Neliela, bet nozīmīga, ir muzeja kolekcija par latviešu izceļotājiem uz Krieviju – Sibīriju un Baškīriju 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā un to pēcteču dzīvi Padomju Savienībā. Arvien bagātīgāka kļūst arī Argentīnas latviešu kolekcija, un ir sācies aktīvs darbs pie mūsdienu izceļotāju vēstures apzināšanas.

Muzejam pašlaik vēl nav savas mājvietas ar pastāvīgu ekspozīciju, tādēļ tiek izmantotas dažādas iespējas parādīt daļu no mūsu krājuma vērtībām. Muzeja krājums tiek glabāts Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur kopš 2018. gada ik mēnesi tās apmeklētāji ir varējuši iepazīties ar kādu priekšmetu no muzeja krājuma. Šajā izstādē ir redzama daļa no 2018. un 2019. gadā izstādītajiem priekšmetiem.

Aicinām apmeklēt izstādi “BŪSIM PAZĪSTAMI!” Berga bazāra izstāžu zālē!

Atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Valsts kultūrkapitāla fonds.

MUZEJA DARBA LAIKI:  Ot.-Se. 12:00-18:00, Ce. līdz 20:00
ADRESE:  Dzirnavu iela 84