2019. gada jūnijā durvis vēra muzeja “Latvieši pasaulē” veidotā izlaušanās spēle un izstāde “Bēgļu gaitās”. Tās centrā bija Otrā Pasaules kara beigu posma notikumi Latvijā un to sekas, kas daudziem Latvijas iedzīvotājiem kļuva par sākumu izceļošanai no dzimtās zemes. Izstāde un spēle, kas ļāva izdzīvot bēgļu gaitas, iedziļinoties individuālajās motivācijās un lēmumos, tika veidota kā viens veselums: izstāde veidota tā, lai izskaidrotu un dotu īstus piemērus tam, ko apmeklētāji izdzīvoja interaktīvās spēles gaitā.
Šī apjomīgā projekta ideja, uzbūve, satura veidošana un ekspluatācija bija muzeja darbinieku nopelns. Pie tā strādāja muzeja pārstāvji, kuri katrs ir profesionālis savā jomā: māksliniece un scenogrāfe Laura Ikerte; idejas autore, muzeja biroja vadītāja Marianna Auliciema; muzeja biedre un atbalstītāja Ilga Bērzkalns un Vita Tērauda; muzejpedagoģe Danute Grīnfelde; datorgrafiķis un multimediālo risinājumu autors Džeremijs Smīdss (Jeremy Smedes), kā arī kolēģi un brīvprātīgie, kuri pacietīgi darbojās daudzas brīvdienas, lai kopā tīrītu, izbūvētu un veidotu telpas un vidi izstādes un spēles norisei. Projektā izmantota arī mākslinieces Zanes Oborenko smilšu animācija.
Atskatoties uz iepriekšējo gadu, ar lepnumu varam teikt, ka 2019. gadā “Bēgļu gaitās” tika paveikts patiešām daudz. Mēs piedalījāmies gan “Muzeju naktī” 18. maijā, gan arī uzņēmām pie sevis viesus Pasaules bēgļu dienas pasākumā 19. jūnijā. Kopā abās dienās izlaušanās spēlē viesojās aptuveni 700 apmeklētāju! Neskaitot šos divus atsevišķos pasākumus, laika posmā starp jūnija sākumu un decembra beigām kopējais individuālais grupu skaits, kas izgāja izlaušanās spēli un izstādi “Bēgļu gaitās”, ir 202 grupas ar kopējo apmeklētāju skaitu – 1222 cilvēku! Šeit vietā īpaša pateicība ir jāvelta iespējai piedalīties programmā “Latvijas Skolas soma”, kas uz “Bēgļu gaitām” atveda apmeklētājus no vairāk nekā 20 Latvijas skolām.
2019. gadā tika iegādātas arī 22 dāvanu kartes, rīkojām vienu akciju (dāvanu kartes izlozi) sociālajā tīklā “Facebook”, kā arī vēl citas akcijas ietvaros decembrī apmeklētāji varēja spēles telpās meklēt nelielas dāvaniņas no muzeja “Latvieši pasaulē”. Lielisku sadarbību izveidojām arī ar Okupācijas muzeju, kas it īpaši noderīga bija gadījumos, kad uz izlaušanās spēli pieteicās vairākas klases vienlaikus. Lielāku grupu vajadzībām tika izveidota orientēšanās aktivitāte pilsētvidē “Rīga 1944”, ar kuras palīdzību apmeklētājiem bija iespējams iepazīt Vecrīgas ielas, kombinējot vēsturisko zināšanu apguvi ar mūsdienīgu ierīču pielietojumu. Lielākā apmeklētāju grupa bija 47 skolēnu sastāvā!
Savukārt 2020. gada pirmajos trīs mēnešos – līdz COVID-19 ietekmē izsludinātā ārkārtas stāvokļa ieviešanai 13. martā – izlaušanās spēli bija apmeklējuši 524 cilvēki 92 grupās. Tas nozīmē, ka kopējais izlaušanās spēles apmeklētāju skaits ir bijis vairāk nekā 2400 cilvēku!
Ārkārtas situācijas laikā izlaušanās spēle un izstāde apmeklētājiem bija slēgta. Pēc ārkārtas situācijas beigām drošības apsvērumu dēļ apmeklētāji vēl netika uzņemti. Jūnija beigās spēles telpās radās tehniskas dabas problēmas, kas, kopskaitā ar nekonkrētību ēkas Kalēju ielā 57 nākotnes sakarā, rosināja meklēt citu mājvietu ar projektu palīdzību. Tomēr jūlija mēnesī tika pieņemts lēmums izlaušanās spēli un izstādi “Bēgļu gaitās” tomēr slēgt pavisam.
Paldies visiem izlaušanās spēles un izstādes “Bēgļu gaitās” apmeklētājiem!
“Bēgļu gaitās” komanda
Izlaušanās spēles un izstādes “Bēgļu gaitās” izveide nebūtu bijusi iespējama bez sekojošiem atbalstītājiem: