Iespēja PIEDALĪTIES. Iespēja ATBALSTĪT

Mīļie muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” biedri, draugi un atbalstītāji!

Globālās pandēmijas otrajā gadā vienā valstī paveras durvis, citā pieveras. Kā atvest Signes Baumanes godalgotās animācijas filmas “Akmeņi manās kabatās” (2014) lielformāta dekorāciju, Baumanes dzimtās mājas “Vairogi” atveidu, no Ņujorkas studijas uz Rīgu? Vai droši atceļos pāri Atlantijas okeānam no Kuritibas (Curitiba) Brazīlijā dāvinājums muzeja krājumam – Šausu ģimenes uzņēmuma “Perkons” pirmā, inovatīvā 1992. gadā ražotā ātruma noteikšanas kamera? Pienāk! Muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” enerģiskā saime katru jauno izaicinājumu, katru jūsu dāvinājumu, katru izstādi, interviju, klātienes vai sociālajos medijos rīkoto pasākumu rūpīgi pieņem un veido ar 14 darbības gados gūto pieredzi un pandēmijas laikā rasto pacietību.

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” (LaPa) www.lapamuzejs.lv ir nevalstiska organizācija – privāts, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas akreditēts muzejs, kura krātuve ar teju 20 000 izceļošanas vēstures liecībām atrodas Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās. Muzeja darbību uztur un atbalsta galvenokārt ZIEDOTĀJI.

________________________________________

Mums nepieciešami $ 40000 USD (35 000 eiro)

nākamā gada sekmīgai darbībai,

lai paturētu visus darbiniekus, kas tik veiksmīgi darījuši muzeja darbu, īstenojot ietekmīgus un pat inovatīvus projektus. 2022. gadā iecerēts spert nākošo soli muzeja attīstībā, nomājot “LaPiņu” Rīgas centrā – biroju ar vietu nelielām tematiskām izstādēm un pasākumiem. Ir apsolīti divi ziedojumi, katrs par $5,000, JA vien līdz gada beigām no sabiedrības saņemam $30,000. LŪDZU, palīdziet mums sasniegt summu, kas pievienos šos papildus apsolītos $10,000!

________________________________________

Ko paveicām 2021. gadā, liekot lietā pagājušā gada nogalē saziedotos $48,000 un papildus piesaistīto finansējumu dažādos projektu konkursos?

• Ir tapusi izstāde „SAVĒJIE! Latvieši – profesionāļi pasaulē 21. gadsimtā”, kas skatāma Rīgā, Berga bazāra skatlogos un digitāli muzeja mājaslapā – http://savejie.lapamuzejs.lv.

• 18. novembrī pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā pilnmetrāžas filma “VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju” (rež. Māra Pelēce). Filma vēsta par latviešu demonstrācijām pret padomju okupāciju 20. gadsimta 80. gados Ziemeļamerikā un Eiropā.

• Interneta datubāze www.dpalbum.lv ar vairāk kā 5000 fotogrāfijām un liecībām no bēgļu nometnēm Vācijā pēc Otrā pasaules kara tiek pievienota muzeja krājuma datubāzei www.latviesipasaulefoto.lv, kurā jau redzamas pirmās 2500 foto!

• Sadarbībā ar latviešu tautastērpu pētnieci Laumu Cenni Kanādā, konsultācijās ar Aneti Karlsoni Latvijā, izveidota unikāla digitāla “Tautastērpu aprakstīšanas rokasgrāmata”.

• Sarīkoti trīs virtuāli “Pavasara LaPa” pasākumi: DP ALBUMS: fotogrāfijas no latviešiem bēgļu nometnēs pēckara Vācijā; Vai Tu manu pēdējo paciņu saņēmi? (1950-1990); Roka pret ķepu un šķēps pret zobiem.

• Sarīkoti divi no trīs virtuālajiem “Rudens LaPa” pasākumiem – Tikšanās ar izstādes “Savējie! Latvieši – profesionāļi pasaulē 21. gadsimtā” varonēm; saruna “Trimdas latviešu politiskās demonstrācijas”. Plānots – Tautastērpu aprakstīšanas rokasgrāmata.

• Muzeja krājuma priekšmeti apskatāmi Rīgas Skolu muzeja veidotajā izstādē “Es Tēvu zemei paklanos. Muzeja jaunieguvumi”, izstādē “Vienbil divbil trībil trābil! Latviešu bēgļu nometnēs krāti skaitāmpanti” Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā.

• “Stāstu sega” viesojusies E.Veidenbauma memoriālajā muzejā “Kalāči” un no novembra līdz nākamā gada februārim būs apskatāma Kandavas novadpētniecības muzejā. “Mēneša priekšmets” apskatāms Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

• Muzejs piedalījies vairākos izglītojošos pasākumos – sarunu festivālā LAMPA Cēsīs, organizējot sarunu “Būt bēglim toreiz un tagad: identitāte un piederība gadsimtu gaitā”, tiešraides ekskursiju ciklā Latvijas muzeju kopizstādē “Latvijas gadsimts” Latvijas Nacionalajā vēstures muzejā, kur muzeja speciālisti vadīja ekskursiju “Migrācijas “Latvijas gadsimtā” un PBLA rīkotajā tiešsaistes seminarā par darbu ar arhīvu materiāliem latviešu kopienās ārpus Latvijas, Gaŗezera 3×3. Muzejs piedalījies raidījumos Latvijas radio un TV.

• 2021. gadā muzejs tika ievēlēts Ārlietu ministrijas paspārnē strādājošajā Diasporas konsultatīvajā padomē.

• Valde un muzeja darbinieki speciālista Arņa Kākuļa vadībā analizēja kritērijus un tālākos soļus ceļā uz pastāvīgu muzeja mājvietu.

Līdz gada beigām jāsavāc kopā $40 000!

Ziedot iespējams –

https://www.lapamuzejs.lv/iesaisties/ziedot/

Ar savu ZIEDOJUMU lūdzam Jums palīdzēt mums turpināt muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma apstrādi, izstāžu, filmu, dažādu interaktīvu nodarbību un skolu programmu attīstību!

Biedrībai “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs” var ziedot vairākos veidos, kā arī vairākās valstīs, iegūstot nodokļu atvieglojumus.

________________________________________

Sirsnīgs paldies!

Sarma Muižniece Liepiņa, LaPa valdes priekšsēde

Uldis Dimiševskis, LaPa izpilddirektors

Latvieši Pasaulē