GUNA DANCĪTE: Ciemiņi muzeja krātuvē

Kopš šī gada februāra muzeja “Latvieši pasaulē” krājums ir kļuvis pieejamāks, jo reizi mēnesī otrdienu vakaros atveram krātuves durvis ikvienam interesentam.

Varētu domāt – kas tur liels? Tradicionāli krātuve ir vissaudzējamākā un visrūpīgāk sargājamā vieta jebkurā muzejā. Krājuma priekšmetu saglabāšanai nepieciešami piemēroti apstākļi, tajā skaitā noteikts temperatūras un mitruma režīms telpā. Jebkura cilvēka klātbūtne ietekmē telpas mikroklimatu, tāpēc uzturēšanās krātuves telpās tiek stingri ierobežota.

Kamdēļ tad mēs aicinām ciemiņus? Muzeja uzdevums ir ne tikai saglabāt nākotnei pagātnē radušos priekšmetus, stāstus un atmiņas, bet arī stāstīt, skaidrot un savā veidā popularizēt mums uzticēto. Krājumā ir tik daudz fantastisku priekšmetu un stāstu, kurus mēs gribētu izstāstīt visiem! Tieši tamdēļ reizi mēnesī nelielu interesentu grupu mīļi gaidām muzeja krātuvē, lai ļautu ieskatīties plauktos un kastēs, kas glabā dārgumus. Apmeklētājiem mēs rādām krājuma priekšmetus, kuri stāsta par latviešiem pasaulē dažādos laikos un tā vieta, kas ir atklāj muzeja pētnieciskās intereses.

Gatavojoties uzņemt viesus, man bija interesanti prātot, ko no visa lielā priekšmetu klāsta parādīt. Priekšmetu ir gana daudz, gribas pastāstīt visu, bet tas, protams, nav iespējams. Katrā krājuma ekskursijā var dzirdēt aptuveni 10 unikālus stāstus, kas atklāj latviešu degsmi, drosmi, risku, pragmatismu un lielu Latvijas mīlestību dažādos laikos, valstīs un kontinentos.

Līdz šodienai ir bijušas vairākas grupas un man jāteic, ka ir ļoti patīkami sagaidīt ciemiņus un parādīt, ko tad mēs īsti darām. Muzejs pastāv krietnu laiku, un vienmēr ir patīkami iepazīties ar kādu, kas interesējas par to, ko mēs darām. Ir liels prieks ievest telpā, kura ikdienā ir slēgta un nepieejama, lai parādītu, kādās kastēs mēs glabājam priekšmetus, kā vispār kaut ko var atrast , kur palikusi Stāstu sega, kāpēc mums ir liels lukturis, kas pat nav piekārts pie griestiem un kur tad vēl var uzzināt, ko muzejs dara.

Ja plāno būt Rīgā mēneša otrās otrdienas vakarā, no sirds aicinu pieteikties un atnākt ciemos! Manuprāt, tā ir ļoti jauka un vērtīga tikšanās. Lūdzu pieteikties epastā: pasakumi@lapamuzejs.lv

Ja nu esi tālāk no Rīgas, tad iesaku izmantot visas citas iespējas, kā ar mums “satikties” – vēstules, tiešraides, notikumu video ierakstus un digitālās izstādes. Lai kurā vietā tu atrastos, mēs tevi ļoti gaidīsim ciemos!

Sagatavoja Guna Dancīte,
muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” galvenā krājuma glabātāja.