CAUR SAVĒJO AR VIENĪGO
Tradicionālā latviešu kāršu spēle zolīte ir prāta spēle, kura vismaz gadsimtu ir vienojusi draugus, ģimenes un kopienas Latvijā un visā pasaulē. Zolītes tradīcijai raksturīgi ne tikai spēles noteikumi, māņticības prakses un aizraujoši pieredzes stāsti, bet arī specifiski izteicieni, piemēram, caur savējo ar vienīgo, pīķis velk uz dīķi, policistu brokastis, galds nav cūka, plikais dūzis, asais Vilis un citi.
Kamēr Padomju Latvijā zolītes spēlēšana notika neformāli, latvieši trimdā kārtis spēlēja gan ģimenes lokā, gan rīkoja zolītes čempionātus latviešu namos, jauniešu kongresos un vasaras nometnēs, gādājot par to, lai zolīti iemācās arī jaunākā paaudze. Piemēram, 1977. gadā notika zolītes čempionāts Eiropas latviešu jaunatnes apvienības kongresa laikā Kenterberijā (Canterbury), Lielbritānijā. Tajā uzvarēja Austrālijas latviete Baiba Muzikante-Metuzāle, kura čempionāta laikā spēlēja ar latviešiem no Vācijas, Anglijas, Zviedrijas un citām valstīm.
Arī tie latvieši, kuri ir izbraukuši no Latvijas mūsdienās, turpina un uztur zolītes tradīciju visā plašajā pasaulē.
Kāršu spēles atribūti no pirmā zolītes čempionāta Lielbritānijā. Baložu ģimenes dāvinājums.
2022. gadā notika pirmais Lielbritānijas čempionāts zolītē, kuru rīkoja latviešu organizācija “Telford Novuss” sadarbībā ar galda spēļu klubu “Čiekurs” un mediju “Laiva”. Spēles notika deviņos posmos, kultūras namos divās pilsētiņās Lielbritānijā. Čempionātā piedalījās pavisam 43 spēlētāji, no kuriem daudzi pirms tam nebija savstarpēji pazīstami un līdz šim nebija iesaistījušies Lielbritānijas latviešu kopienas dzīvē. Devītā posmā spēļu dalībnieku ģimenēm tika piedāvātas dažādas citas latviskas nodarbības – puzuru gatavošana, novusa spēle. Čempionātā uzvarēja zolmanis Jorens Igalis.
Aicinām apskatīt “Mēneša priekšmetu” Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā!
Ieeja brīva. Latvijas Nacionālās bibliotēkas darba laiki: https://www.lnb.lv/lv/darba-laiki
Kas ir “Mēneša priekšmets”?
Ik mēnesi Rīgā var iepazīties ar vienu priekšmetu no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Katrs izstādes “Mēneša priekšmets” eksponāts atspoguļo kādu īpašu stāstu par latviešu dzīvi ārpus Latvijas.