Muzejs “Latvieši pasaulē” ver durvis digitālam fotogrāfiju krājumam

Pēc vairāku gadu mērķtiecīga darba muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” plašākai publikai atrāda izveidoto digitālo fotogrāfiju krājumu – “Latvieši pasaulē fotogrāfiju krājums” (saite: www.latviesipasaulefoto.lv).

Lai saprotamā un emocionāli iedarbīgā veidā atklātu vēsturiskas tēmas, muzeja darbā vizuālais materiāls ir neaizstājams. Vēsturiskas fotogrāfijas īpaši piesaista skatītāju uzmanību, ļaudamas tiem saprast ne tikai atsevišķu cilvēku vai ģimeņu stāstus, bet arī palīdz trāpīgi un tēlaini ilustrēt svarīgus “lielās” vēstures notikumus.

Kopš muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” dibināšanas 2007. gadā muzeja krājumā ir savāktas tūkstošiem fotogrāfiju. Šīs apjomīgās kolekcijas ievietošana interneta datubāzē padarītu to pieejamu plašākai publikai, kā arī veicinātu sabiedrības izpratni par vēsturiskā mantojuma saglabāšanas nepieciešamību. Tieši šī iemesla dēļ 2015. gadā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku tika uzsākta LNB Digitālās datubāzes atsevišķās sadaļas “Latvieši pasaulē fotogrāfiju krājums” veidošana.

Muzeja “Latvieši pasaulē” veidotais digitālais fotogrāfiju krājums. Individuālas lapas skats. Saite uz datubāzi: https://latviesipasaulefoto.lv/

Datubāzē “Latvieši pasaulē fotogrāfiju krājums” atrodamajās fotogrāfijās latviešu diasporas pārstāvji ir iemūžinājuši savas gaitas ārpus Latvijas. Tās ir fotogrāfijas, kas laika gaitā ir kļuvušas ne tikai par dzimtas, bet arī visas pasaules latviešu kopienas unikālām vēstures liecībām.

Pagaidām datubāzē ir pieejamas fotogrāfijas galvenokārt no trim krājuma kolekcijām: Kanādas latviešu dalība dziesmu svētkos ārpus Latvijas; Latviešu dalība pretpadomju demonstrācijās ārpus Latvijas līdz neatkarības atgūšanai; Brazīlijas latvieši līdz Pirmajam pasaules karam. Uz doto brīdi datubāzē ir aplūkojamas ap 1000 digitalizētu fotogrāfiju no muzeja “Latvieši pasaulē”  krājuma. Datubāze tiek regulāri papildināta.

Kā stāsta muzeja vadītāja Marianna Auliciema, “vēsturiskas fotogrāfijas no dzīves ārpus Latvijas ir pašreiz galvenais resurss no “Latvieši pasaulē” krājuma, ko izmanto pētnieki, studenti un citas iestādes. Tādēļ esam sākuši fotogrāfijas no muzeja krājuma pakāpeniski ievadīt atsevišķā un publiski pieejamā datubāzē. Pirmajā datubāzes apmeklējumā ārzemju latvietim varētu būt pārsteigums, ka viņam zināmā kopiena, valsts vai pilsēta ir maz pārstāvētas, bet ir jāatceras, ka datubāzē ir redzama tikai daļa no muzeja fotogrāfiju krājuma un ka ar sabiedrības atbalstu (ar ziedojumiem un brīvprātīgo darbu) datubāze tiek pakāpeniski papildināta. Ļoti ceram, ka, skatoties uz datubāzē atrodamajiem attēliem, lapas apmeklētājiem radīsies motivācija sūtīt un dāvināt muzejam fotogrāfijas arī no saviem ģimenes un kopienas albumiem, lai šī foto kolekcija kļūtu bagātīgāka gan apjoma, gan satura ziņā! Piemēram, tuvākajā laikā ar Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonda atbalstu digitālajā foto krājumā tiks ievadīta un publicēta fotogrāfiju izlase no Gaŗezera nometnes ASV.”

Paldies Valsts Kultūrkapitāla fondam un Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības Kultūras fondam par atbalstu datubāzes “Latvieši pasaulē fotogrāfiju krājums” veidošanā!

Muzejs “Latvieši pasaulē” aicina ikvienu interesentu iesaistīties datubāzes papildināšanā! Aicinām aplūkot datubāzē ievietotos attēlus un datubāzē komentāros ierakstīt identificētos cilvēkus, gadus un vietas, kas vēl nav tikuši uzskaitīti aprakstos!

“Latvieši Pasaulē – muzejs un pētniecības centrs” ir nevalstiska organizācija, dibināta 2007. gadā, ar biroju, krājumu un darbiniekiem Rīgā, Latvijā, un biedriem Latvijā un ārzemēs. 

Muzeja misija ir sekmēt sabiedrības izpratni un zināšanas par izceļošanu no Latvijas, sākot no 19. gadsimta līdz mūsdienām; ārzemju latviešu daudzveidīgo pieredzi, viņu devumu Latvijai un latviskās identitātes veidošanu ārpus Latvijas; kā arī veicināt sadarbību un savstarpēju sapratni sabiedrībā.

Muzeja krājumā savāktās vienības ir deponētas Latvijas Nacionālajai bibliotēkai un glabājas tās ēkā. Ir izveidotas vairākas ceļojošās un elektroniskās izstādes un publikācijas.

Latvieši Pasaulē