Izstāde “Leduszeme” (2024)

Rīgas Stradiņa universitātes studentu izstāde “Leduszeme – akmeņi un cilvēki. Latviešu stāsti Islandē” ir stāsts par Latvijas cilvēkiem Islandē – gan par viņu personīgajām pieredzēm, gan par kultūru mijiedarbību. Ko nozīmē nomainīt Latvijas mežus un pļavas pret Islandes akmeņiem? Izstādes kodolu veido interviju fragmenti un portreti. Izstādē skatāmi arī video, fotokolāžas, kā arī multimediāls Islandes dabas tvērums.

Daļēji apdzīvojamajā salā starp kalniem, ledājiem, vulkāniem, fjordiem un okeānu islandiešu sabiedrība jau sākotnēji veidojusies migrācijas rezultātā. Pēdējo paaudžu laikā no noslēgtas salas kopienas Islande kļuvusi par daudzkopienu valsti, kurā dzīvo arī 2708 latvieši.

Islandes latviešu stāsts nav vienbalsīgs: no mīlas romances līdz salā piestājuša ceļotāja piedzīvojumiem – stāsts ir katram savs. Šos stāstus raksturo pašcieņa un cieņa līdzcilvēku attiecībās, ģimenes locekļu un māju drošība, dzīves dzīvošana (piešķirot šai darbībai laiku un jēgu) un laime. Šie ir atslēgvārdi, kas izskan kā svarīgākie Islandes latviešu dzīves stāstos.

Islandes latviešu dzīvesstāstus apzinājuši un izstādi veidojuši Rīgas Stradiņa universitātes studenti. 2017. gada līdz 2024. gadam sadarbībā ar Agireiri universitāti studenti kopā ar pasniedzējiem ir devušies vairākās ekspedīcijās pie latviešiem Islandē. Izstādes saturs ir veidots no šo ekspedīciju materiāliem, sadarbībā ar muzeju “Latvieši pasaulē”, kurš apkopo priekšmetus, fotogrāfijas un liecības par latviešu izceļošanu no Latvijas un dzīvi diasporā.

Izstādes materiāli pieejami arī tiešsaistē – Rīgas Stradiņa universitātes studentu medija “Skaļāk” mājaslapā. Dziļāku ieskatu Islandes latviešu stāstos varēs gūt izstādes norisēs. 24. oktobrī sarunu vakars “Leduszemes dienasgrāmata” sniegs atskatu uz RSU studentu šīs vasaras ekspedīciju Islandes ziemeļos. 19. decembrī sarunu vakars “Leduszeme. Māksla un dokumentācija” piedāvās refleksijas par Islandes latviešu mākslinieku darbiem un idejām.

Izstādes veidotāji
Kuratore: Ilva Skulte
Māksliniece: Marta Folkmane
Redaktore: Marta Herca
Konsultante: Diāna Kiščenko
Mūzikas producents: Patriks Tabaks
Iekārtojums: Uldis Dimiševskis

Ieeja brīva. Izstāde no 2024. gada 11. oktobra līdz decembrim apskatāma muzeja izstāžu zālē Berga bazārā, Rīgā Dzirnavu ielā 84/2.
     O, T, Pk 12-18
     C 12–20 

Latvieši Pasaulē