Latvieši spēlē novusu visā pasaulē
Novuss tiek uzskatīts par latviešu nacionālo sporta spēli. Šī biljardam līdzīgā spēle, domājams, ir savulaik radusies uz kuģiem, kur jūrnieki to brīvajos brīžos spēlējuši. Novusu Latvijā sāka spēlēt ostu pilsētās Liepājā, Ventspilī un Rīgā 20. gadsimta 20. gadu vidū. Pirmās novusa meistarsacīkstes Latvijā rīkotas Rīgā 1932. gadā.
Novuss ir spēle, kas pulcinājusi vienkopus arī latviešus ārpus Latvijas. 20. gadsimta 60. gados trimdas latvieši sāka aktīvi dibināt novusa kopas un rīkot sacensības. Latvieši ASV, Kanādā, Lielbritānijā un Austrālijā sāka savstarpēji sacensties gan pilsētu un reģionu, gan reizēm arī starptautiskā mērogā, lai saņemtu uzvarētāju titulus un godalgās iegūtu kausus vai citas trofejas. Alberts Ramiņš, kurš 1932. gadā uzvarēja Latvijas pirmajās novusa meistarsacīkstēs Rīgā, novusu turpināja spēlēt ASV, kļūstot arī par Ziemeļamerikas meistaru. Katrā no mītnes zemēm latvieši sāka ražot novusa spēlei nepieciešamo aprīkojumu. Piemēram, galdnieks Jānis Ozols, kurš dzīvoja Milvokos, ASV, izgatavoja pirmos galdus novusa spēlētājiem ASV, kopumā savā mūžā darinot vismaz 400 galdu.
Arī mūsdienās novuss turpina pulcināt tautiešus ārpus Latvijas – šī gada septembrī notiek otrā Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē ceļojošā kausa izcīņa novusā, kuru tehniski nodrošina Apvienotās karalistes novusa federācija. Novusa spēlētājiem ir arī sava starptautiskā federācija FINSO, kurā darbojas nacionālās biedru organizācijas no deviņām valstīm, tai skaitā no Latvijas.
Par piemiņu izciliem novusa spēlētājiem Ņujorkā, ASV – Ilmāram Bundulim un Jānim Veisam – tika rīkoti īpaši turnīri, kuros labākie spēlētāji saņēma ceļojošos kausus. Pie šiem kausiem ir piestiprinātas metāla plāksnītes, kurās ir iegravēti turnīru uzvarētāju vārdi. Galvenais organizators šiem sporta pasākumiem bija Ferlands Krūmiņš (1920-2011), kurš 30 gadu garumā ziedoja savu laiku, rīkojot novusa spēles un turnīrus latviešiem Ņujorkā. Ferlands pats bija kaislīgs un talantīgs novusa spēlētājs, piedaloties daudzās novusa sacīkstēs ASV un citur pasaulē un vairākkārt izcīnot galvenās balvas. Par Ferlanda Krūmiņa darbību novusa spēles popularizēšanā 1996. gadā Aleksandrs Kandrovičs, Ziemeļu Amerikas Latviešu Novusa Savienības priekšsēdis, pateicībā raksta: “Ja Tavs darbs apstāsies, tad arī novuss izbeigs darboties Amerikā.”