TOMS PĀVILS: Dieva Putniņu ligzdas* fotogrāfijās

 

Nupat ir noslēdzies darbs pie digitālās fotogrāfiju datubāzes “www.dpalbum.lv” pārņemšanas un fotogrāfiju ievietošanas muzeja “Latvieši pasaulē” palīgkrājumā. Īsumā tas nozīmē apstrādāt vairāk nekā piecus tūkstošus fotogrāfiju par latviešu ikdienas dzīvi bēgļu nometnēs Vācijā pēc Otrā pasaules kara, pielāgojot un sistematizējot aprakstus. Par to vairāk stāsta projektā iesaistītais muzeja darbinieks Toms Pāvils.

Mans darbs pie projekta par fotogrāfijām no DP nometnēm (“displaced persons” vai pārvietotās personas) ir bijis diezgan ilgs. Uzreiz gan ir jāsaka, ka, lai gan kopējais apstrādāto attēlu un aprakstu apjoms ir nedaudz zem 5200 ierakstiem (5196), dažādu apsvērumu dēļ (kopijas, neatbilstoši attēli, cits laika periods u.c.), gala rezultātā publikai būs pieejami nedaudz virs 4900 ierakstiem (4924). Tomēr apjoms joprojām ir iespaidīgs. Jau pavisam drīz tas visiem interesentiem būs pieejams gan muzeja “Latvieši pasaulē” fotogrāfiju datubāzē “www.latviesipasaulefoto.lv”, gan arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālajā krājumā. Projekta ietvaros ir arī atjaunota viena no abām plānotajām interneta izstādēm par DP nometnēm – “Dieva Putniņi” par dzīvi bēgļu nometnēs. Tā ir atrodama dieva-putnini.lapamuzejs.lv. Otrā izstāde – “Tālos Ceļos”, par skautiem un gaidām nometnēs – šobrīd atrodas izstrādes stadijā un tiks publicēta tuvākajā laikā.

Es ilgi domāju, kādu projekta aspektu atklāt šajā ierakstā. Ietilpināt DP albumu pāris rindkopās šķiet teju neiespējami… bet ne tāpēc, ka nebūtu, ko teikt. Gluži otrādi, teikt ir tiešām daudz. Es Jums varētu stāstīt, ka, pateicoties lielajam apjomam skautu bilžu, es tagad zinu vismaz trīs veidus, kā mežā var izveidot galdu. “Savām acīm” esmu redzējis kopā sanākšanas prieku Dziesmu svētkos bēgļu nometnēs laikā, kad cilvēkiem nupat bija atņemta valstiskā neatkarība. Esmu redzējis sapņus un cerību par brīvu Latviju. Esmu iepazinis latviešu uzvārdu bagātību un skanīgumu, piemēram, Zemīte, Lūse, Ābols, Priedkalns, Boģis, Noriņš, Kazubērns, Robežnieks, Pelēkzirnis – un šie uzvārdi ir tikai no vienas fotogrāfijas vien. Ir bēgļi, kuri visu nometņu laiku pavadīja vienā nometnē, bet ir arī tādi, kuriem nācās mainīt 5 un vairāk nometnes. Daudzi bilžu dāvinātāji dalās ne tikai ar stāstiem par pieredzēto nometnēs, bet arī par piedzīvojumiem pilnajiem, citreiz holivudiski-neticamajiem izdzīvošanas stāstiem par ceļu līdz tām. Savukārt pēc dzīves bēgļu nometnēs daudzu ģimeņu locekļi šķīrās, lai izklīstu pa visu plašo pasauli – daži palika Eiropā, bet citi devās tālāk gan ar kuģiem, gan arī lidmašīnām. Tas viss tur ir, un vēl vairāk. Par to varētu grāmatas rakstīt vai seriālus uzņemt. 

Tomēr viens projekta aspekts sevi diezgan skaudri pieteica 24. februāra rītā ar Krievijas uzsākto agresiju Ukrainā. Tas vēl vairāk sevi pieteica dienas un nedēļas vēlāk, kad atskanēja briesmu pilnas ziņas par iebrūkošā karaspēka neģēlībām. Un varbūt vēl jo uztraucošāk tas šķita tieši DP albuma dēļ – es strādāju pie projekta, kas stāsta par lielu daļu latviešu tautas, kurai vairāk nekā 70 gadus senā pagātnē bija jābēg no tā paša agresora, kas šobrīd pastrādā noziegumus pret citu, tik netālu esošu Eiropas valsti! 

DP albumā vizuālu liecību par karā piedzīvoto ir reti. Albums ir par dzīvi jau pēc briesmām, par jauniem sākumiem. Tomēr karš ir klātesošs daudzos ierakstos – kā aprakstos, tā fotogrāfijās. Esmu tajās redzējis Padomju Savienību otrpus upju krastiem. Esmu lasījis stāstus par atgriešanos atpakaļ okupētajā Latvijas teritorijā, kurp cilvēki ir devušies gan brīvprātīgi, gan krievu aģentu ar viltu apmānīti –, kā arī par nometņu iedzīvotāju protestiem pret PSRS agresiju jau okupētajā Latvijā. Ir arī liecība par pirmo pēckara laiku un krievu karavīriem, kas izvaro sievietes. Latviete, kas liecībā tika minēta, bija dāvinātāja māte, kas izglābās no izvarošanas mežā (turklāt vēl savu bērnu priekšā!) tikai tādēļ, ka runāja krieviski. Karavīri nokaunējās, atkāpās. Bija domājuši, ka viņa ir vāciete. Mūsdienās gan Ukrainā pat valodu zināšanas vairs nepasargā nevienu. Ceru gan – un ticu! – ka ukraiņu tautai izdosies naidnieku uzvarēt un atgriezt savu valsti tās iepriekšējās robežās, lai viņu tautai atkal ir netraucēta vieta, ko saukt par savām mājām.

Nobeigumā vēlētos piedāvāt attēlu galeriju par dzīvi bēgļu nometnēs Vācijā pēc Otrā pasaules kara. Fotogrāfijas, cerams, ļaus ielūkoties tik dažādajā ikdienā, ko bēgļu nometnēs cilvēki izdzīvoja. Cerot, protams, ka latviešu tautai neko tādu piedzīvot pašai nekad vairs nenāksies. 

* Dieva Putniņu ligzdas – šādi DP nometnes dēvē viena no fotogrāfiju dāvinātājām Gunta Krasts-Voutyras.

 

Apsnigusi viesnīca "Jeschkenhaus" Reihenbergā, Sudetijā, (tagadējā Libereca Čehijas Republikā), 1944. gada beigās. Dāvinātājs: Ilga Reke Andersons. Par šo gadījumu Ilga Reke Andersons atceras: "Tā kā Reichenbergā mums nebija, kur apmesties, kāds birokrāts nosūtīja mūs uz šo hoteli Sudetijā – "Reichenberg Jeschkenhaus". Tur bijām gandrīz divas nedēļas – gulējām gultās ar tīriem palagiem un izlietojām kādus, mums uz īsu laiku piešķirtus, pārtikas kartiņu kuponus, un satikām kapteiņa Akermaņa ģimeni un vēl vairākus latviešus."
Latvijas zirgi Elbas upes krastā pie Altgarges nometnes (angļu zonā). 1945. gads. Dāvinātājs: Uldis Siliņš. Par šo gadījumu Uldis Siliņš stāsta: "Bēgšana vislielāko daļu latviešiem bija ar kuģi vai vilcienu, bet reti gan ar zirgiem. Šie zirgi bija atveduši uz Altgarges DP nometni savus saimniekus visu garo ceļu no Latvijas."
Skauti no Saules nometnes Gēsthahtā (angļu zonā) ietur ēdienreizii. 1946. gada 30. maijs. Dāvinātājs: Gunārs Āboliņš. Par šo gadījumu Gunārs Āboliņš atceras: "Ieraksts Kaiju kopa dienas grāmatā: Pirmā nometne Lapu mēneša 30. dienā. Saulei lecot, visi Pērses 5. skauti bija sapulcējušies pie mītnes ar mugursomām plecos, jo ir paredzēts iziet vienas dienas nometnē, augstā Elbas krasta kraujā.”
Vizbulīšu ģimene stāv uz takas Švarcenbekā (angļu zonā). 1946. gads. Priekšā, no kreisās: Ina Vizbulīte, Kārlis Vizbulītis un Dagmāra Vizbulīte. Dāvinātājs: Vladimirs Zvirdziņš. Par šo gadījumu Vladimirs Zvidriņš stāsta: "Māte ar bērniem atbēga viena. Ina bija mana labākā draudzene. Pirmajā pamatskolas klasē bijām labākie visā skolā. Vienīgi dziedāšanā man bija 4. Kārlītis ir neaizmirstams. Viņa poza jau rāda, ka viņš bija nepārspējams dziedātājs – "es bij puika, man bij" vara. Dagmāru atceros mazāk, viņa bija vecākā. Laikam 1948. gadā, māte, neredzēdama nākotni DP dzīvē un varbūt cerēdama atrast un satikt savu vīru, noticēja padomju vervētājiem un aizbrauca atpakaļ uz Latviju. Pēc tam nekad neesmu neko no viņiem dzirdējis."
Cilvēku grupa no Pegnicas nometnes (amerikāņu zonā) izbraukumā uz Cūgšpitzi (Zugspitze) Bavārijas Alpos 1947. gada pavasarī. Dāvinātājs: Laimonis Krūmiņš.
Mākslinieku darbnīca Ziemeļu nometnē Vircburgā (amerikāņu zonā) ap 1947. gadu. Dāvinātājs: Margarita Stīpnieks (dz. Klēbachs). Par šo gadījumu Margarita Stīpnieks (dz. Klēbachs) stāsta: "Mēs tomēr bijām tik rosīgi – tur bija daži gleznotāji, mums iedeva pagrabu, kur bija tāda liela istaba, tur mēs ņēmām modeļus, tur tautu meitiņas sēdēja, un mēs gleznojām un taisījām izstādes, un Vācieši brīnījās, ka bēgļiem ir tomēr tik labi gleznotāji..."
Krūmiņu pāris ar dēlu no Pegnicas nometnes (amerikāņu zonā) 1947. gada vasarā pie dzelzs rūdas transporta vagoniem. No kreisās: Andris Krūmiņš, Marta Krūmiņa un Kārlis Krūmiņš. Dāvinātājs: Vilmārs Strautiņš. Par šo gadījumu Vilmārs Strautiņš atceras: "Cik zināms, latvieši tanī dzelzsrūdas raktuvē nekad nestrādāja, un Krūmiņi tur tikai pastaigājās. Tieši pēc kara Vācijā daudz bija sabumbots, un, ar vārdu sakot, nekas daudz nestrādāja. Vispirms cilvēkiem bija jādomā par ēšanu, drēbēm, apaviem, un kur apmesties. Lietas sāka kustēties uz priekšu pamazām. Vāciešiem pašiem darba no sākuma nebija, tādēļ ārzemniekiem par to nebija, ko domāt. Cilvēki, kuri nometnēs strādāja, bija nometnes administrācijā vai šoferi u.c. Laikam tā siļķu žāvēšana bija puslegāla, bet mūsu "kungi" bija vai amerikāņi, franči jeb angļi, un viņi lika mūs mierā. Es pats kādreiz gāju pie vietējiem lauksaimiekiem un mēģināju ko iemainīt pret olām jeb svaigu sviestu, jo naudai tanī laikā nebija liela vērtība. Lietas mainījās, kad ieviesa jauno naudu."
Smaidoša māte mētelī sēž uz gultas un mazai, smaidošai meitai sien kurpi Dīpholcas tranzītnometnē (angļu zonā), gatavojoties ceļam. 1948. gads. Foto autors: E. Kraucs (filma). Dāvinātāja: Velga Zēgnere.
Seši zēni un vīrietis skautu uniformās no Vēdeles nometnes (angļu zonā) ēd pusdienas pie zaru galda skautu nometnē Timmendorfā 1948. gada vasarā. No kreisās: Guntis Priedītis, Z. Sirmanis, Andris Cīrulis, Edgars Zariņš jun., G. Eglītis, I. Vanags un vadītājs Roberts Grauds. Dāvinātājs: Edgars Zariņš jun. Par šo gadījumu Edgars Zariņš jun. atceras: "1948. gada vasarā latviešu skautu kustībai bija angļu zonas "Lielā nometne" Baltijas jūras krastā, Timmendorfā, netālu no Lībekas. 46. Kokneses skautu vienība no Vēdeles nometnes piedalījās nometnē. Mūsu kops ēd pusdienas pie pašu darināta galda. Man par šo nometni ir neskaitāmi daudz un dažādas atmiņas."
Pirmā kursa medicīnas un zobārstniecības studenti pie līķu sekcijas anatomikumā Baltijas Universitātē Pinnebergā (angļu zonā) ap 1948. gadu. Pirmajā rindā, otrā no kreisās: Sarma Veidis (pr. Gertners). Dāvinātājs: Sarma un Valdis Gertners.
Liela demonstrantu grupa ar plakātiem Cufenhauzenē (amerikāņu zonā).1949. gada 15. maijs. Starp sievietēm tautastērpos ir redzamas: Marija Ūdre, Marta Remese, Elza Mekšs (dz. Kalniņa) un Inna Bērziņa. Foto autors: E. Kraucs (filma). Dāvinātājs: Velga Zēgnere.
Vīriešu grupa pusdieno skautu un gaidu vadītāju sagatavošanas kursos mežā pie Fišbahas nometnes (amerikāņu zonā). Kursi notika no 1949. gada 13. līdz 19. jūnijam. No kreisās: pirmais J. Rītiņš (vadītājs), otrais V. Klētnieks (vadītājs), trešais P. Kuzanovs (vadītājs). Dāvinātājs: Kārlis Stunda.
Skats no vilciena ceļā no Memmingenes nometnes (angļu zonā) uz Brēmerhāfeni. 1951. gada oktobris. Dāvinātājs un foto autors: Genis Zelčs. Par šo gadījumu Genis Zelčs atceras: "Pēdējais brauciens Vācijā. Kad mēs tikām Bremerhāfenē, mēs tur padzīvojām kādu pusotru nedēļu kādā internacionālā nometnē. Mūs pielika pie darba, kā, piemēram, man bija jāpasniedz angļu valodas stundas tiem, kuriem nebija nekādas angļu valodas zināšanas. Tur vairs nebija latvietis ar latvieti, bet visādas tautības kopā. Kad atbrīvosies kuģis, kurš bija atvedis kareivjus uz Vāciju, visas mocības pa Vāciju būs cauri. Par mūsu ģimenes transportu Katoļu Organizācija solījās samaksāt. Mēs parakstījām, ka mēs to atmaksāsim, bet līdz šim laikam neviens to nav prasījis."
Vienstāvu koka barakas Altgarges nometnē (angļu zonā). 1945. gads. Dāvinātājs: Uldis Siliņš. Par šo gadījumu Uldis Siliņš stāsta: "Pāri Elbai ir redzama Padomju Savienības zona, bet tik un tā ļoti tuvu tur mums draudēja briesmas."
Piena sadales punkts Centrālajā nometnē Vircburgā (amerikāņu zonā). 1945. gads. Dāvinātājs: Raita Brunovska (dz. Eglīte). Par šo gadījumu Raita Brunovska (dz. Eglīte) stāsta: "UNRRA pienu iegādājās no vācu pienotavām, nometnes administrācija izstrādāja kartiņu sistēmu, norādot, cik katrai ģimenei pienākas, un tad dienišķi pienu izdeva."
Ugunsdzēsēju vienība ar koka ratiem Altgarges nometnē (angļu zonā). 1945. gads. No labās: otrais Gurijs Voznesenskis (gaišajā mētelī), trešais Antons ? un ceturtais Imants Griķis. Dāvinātājs: Uldis Siliņš. Par šo gadījumu Uldis Siliņš stāsta: "Paši nometnes iedzīvotāji bija iemācīti kā ugunsdzēsēji un bija atbildīgi par ugunsdrošību Altgarges DP nometnē."
Brīvdabas estrāde ar publiku Franku novada latviešu dziesmu dienās Fišbahā (amerikāņu zonā). 1946. gada 30. jūnijs. Dāvinātājs: Harijs Saukants. Par šo gadījumu Harijs Saukants atceras: "1946. g. vasarā notika Franku novada latviešu dziesmu dienas. 30. jūnijā tās notika Fišbachā, 7. jūlijā Baireitā, 21. jūlijā Ansbachā un 4. augustā Eichštetē. Dziedāju Arnolda Kalnāja vadītā "Dziesmu Vairogs" korī un tad arī piedalījos visās šais dziesmu dienās."
Skautu vadītāju sagatavošanas kursu dalībnieku pašu gatavots meža galds nometnē pie Memmingenes (amerikāņu zonā) no 1946. gada 12. līdz 19. jūlijam. Dāvinātājs: Lisete Mirdza Grīna. Par šo gadījumu Lisete Mirdza Grīna atceras: "Vadītāju sagatavošanas kursu dalībnieki darīja visu paši tāpat, kā to darīs skauti, kurus viņi vadīs."
Ziemas ainava ar kanālu Eslingenē (amerikāņu zonā). Dāvinātājs: Zinta Kūlīte (dz. Mekšs).
Bērni mazpulku nodarbībās dārzniecības skolā Valkas nometnē Nirnbergā (amerikāņu zonā). 1947. gads. Dāvinātājs: Raimonds Dinvalds.
Četri Raunas 81. skautu vienības roveri no Hohfeldes nometnes Augsburgā (amerikāņu zonā) formastērpos stāv pie lidmašīnas vraka pētniecības sirojuma laikā uz kādreizējo Lielvācijas Messeršmitu lidmašīnu fabriku un lidlauku. 1947. gads. Dāvinātājs: Ojārs Štāks.
Trīs vīrieši no Rēgensburgas nometnes (amerikāņu zonā) izbraukumā uz Valhallas memoriālu, masīvu sengrieķu stila celtni Donavas upes malā, ap 1948. gadu. Dāvinātājs: Ivars Pārums.
Klavieru skolas skolēni sēž pie gara galda Hānavā (angļu zonā). 1948. gads. Labajā galda pusē, pirmā no priekšas: Skaidrīte Krūmiņa (pr. McKeag; ar brillēm). Galda galā sēž, otrais no kreisās: Gunārs Rīders. Dāvinātājs: Skaidrīte McKeag (dz. Krūmiņa). Par šo gadījumu Skaidrīte McKeag (dz. Krūmiņa) stāsta: “Tā kā bija tikai vienas klavieres, mācījās ar tēva darinātu klaviatūru. Mācījāmies ari baletu. Māte no palaga izšuva man baltu baleta kleitu."
Ādas izstrādājumi ādas darbu izstādē Hohfeldes nometnē Augsburgā (amerikāņu zonā). 1948. gads. Dāvinātājs: Uldis Ohaks.
Frizieris griež matus vīrietim Štutgartē (amerikāņu zonā). 1949. gads. Pirmais no kreisās (ar fotoaparātu rokās): Hermanis Bištēviņš. Dāvinātājs: Dagnija Neimane.
Cilvēku pūlis stāv Centrālās nometnes laukumā Vircburgā (amerikāņu zonā) nometnes rīkotos svētkos "Mēs augsim Latvijai". 1949. gada maijs. Svētkos piedalījās arī skauti un gaidas. Dāvinātājs: Fricis Sīpols. Par šo gadījumu Fricis Sīpols atceras: "Dekorācijas ir Latvijas Nacionālās operas direktora, mākslinieka Rožlapas veidotas."
Ziemassvētku vecītis pie svētku egles Ziemassvētku pasākumā Ventorfa nometnē (angļu zonā), ap 1950. gadu. Dāvinātājs: Laima Urdze (dz. Lange).
Pirmais skats ar kuģi un Brīvības statuju Ņujorkā, ASV. Foto autors: Edgars Zariņš jun.

Latvieši Pasaulē