MUZEJS SATIEK MŪSDIENU IZBRAUCĒJUS
Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” vāc vēsturiskus stāstus, priekšmetus, dokumentus un fotogrāfijas par latviešiem, kuri dažādu iemeslu dēļ ir izbraukuši no Latvijas un dzīvo ārpus tās robežām. Muzeju interesē ne tikai izceļošanas iemesli, bet arī izbraukšanas apstākļi un tas, kā, nonākot jaunajā mītnes zemē, latvieši nodrošina sev iztiku, uztur vai neuztur latviešu valodu un tradīcijas, kādas ir viņu domas par latvisko identitāti un kultūru. Muzeja 12 pastāvēšanas gados ir intensīvi krāti materiāli par latviešu izceļošanu no 19. gadsimta vidus līdz Otrā pasaules kara beigām. Tagad muzejs ir sācis mērķtiecīgi vākt informāciju arī par tiem simtiem tūkstošu latviešu, kuri ir izbraukuši pēc valsts neatkarības atgūšanas 1991. gadā un veidojuši savu dzīvi ārpus Latvijas. Šie jaunizbraucēju stāsti nav vienkārši atspoguļojami muzeja krājumā – kā parādīt neseno izbraukšanas pieredzi interneta un digitālo fotogrāfiju laikmetā?
Šoruden muzejs “Latvieši pasaulē” devās uz Norvēģiju, lai satiktu nesenos izbraucējus un pierakstītu viņu stāstus par dzīvi, darbu ziemeļu zemē un attiecībām ar Latviju.
Kaspara Tolka darba zābaki
Valkāti no 2012. līdz 2017. gadam, strādājot uz Norvēģijas zvejas kuģa “Stording”
Pirmā, kura no ventspilnieku Tolku ģimenes aizbrauca uz Norvēģiju, bija Kaspara Tolka māsa Liene – viņa turp devās 2005. gadā, lai piepelnītos, strādājot zivju fabrikā Ziemeļnorvēģijā. Lieni Norvēģijā sagaidīja viņas draugs Rimants, kurš jau bija izbraucis, lai pelnītu iztiku ģimenei un varētu atmaksāt kredītu par māju Latvijā. Pēc kāda laika globālās ekonomikas krīzes iespaidā viņiem pievienojās vairāki radinieki, arī Lienes brālis Kaspars 2007. gadā. Rimants un Kaspars vairākus gadus smagi strādāja uz zvejas kuģa “Stording”, zvejojot zivis gar Norvēģijas piekrasti. Šodien Liene un Rimants ar savu ģimeni dzīvo Dåfjord ciematā Norvēģijā. Kaspars ir nopircis pats savu zvejas kuģi un dzīvo ar ģimeni Havøysund salā Norvēģijas ziemeļos.UZ