Digitālā “TAUTASTĒRPU APRAKSTĪŠANAS ROKASGRĀMATA”

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” sadarbībā ar Laumu Cenni un Aneti Karlsoni veidojis palīgu tautastērpa iepazīšanai un aprakstīšanai – rokasgrāmatu, kas ir pieejama ikvienam interesentam jebkurā pasaules malā. Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonds atbalstam, vienotā rokasgrāmatā ir apkopotas gan anketas, gan palīgmateriāli to aizpildīšanai.

Tautastērps ir viens no latviskās identitātes pamatakmeņiem, Latvijas kultūras kanona vērtība. Savulaik pēc tautastērpa par tā valkātāju varēja uzzināt daudz informācijas – gan par reģionu, no kura cilvēks nāk, gan par sociālo stāvokli, prasmēm, pat cilvēka raksturu. Šodien pieaug individuāli darinātu tautastērpu skaits, taču “lasīt” to, ko tautastērps stāsta, mēs protam arvien mazāk. Mūsdienās tekstiliju pētnieki, muzeju darbinieki un aizvien vairāk rokdarbnieku mēdz aplūkot un analizēt tautastērpu ne tikai kā apģērbu, bet arī kā sociālo un kultūras zīmju kopumu, kas atklāj to, ko itin bieži neviens uz papīra neuzraksta.

Tautastērpa darināšanā iesaistīti daudzi prasmīgi amatnieki – audēji, rotkaļi, šuvēji, ādas apdares meistari un citi. Tautastērpu reģionālā daudzveidība pārsteidz, tāpat arī to hronoloģiskā attīstība. Turklāt jāņem vērā, ka ne tikai pats tautastērps, bet arī izpratne par tā valkāšanu laika gaitā mainās – tālab ir ļoti svarīgi fiksēt gan pašus tērpus (aušanas, šūšanas un citas tehnikas), gan dokumentēt to īpašnieku un darinātāju stāstus un atmiņas.

Muzeja un radošās komandas vārdā vēlam daudz jauku mirkļu darbā ar tautastērpa aprakstīšanu! Atsevišķas rokasgrāmatas anketas aicinām arī izprintēt!

Tautastērpu aprakstīšanas rokasgrāmata (A4) –https://www.lapamuzejs.lv/…/Tautasterpu-aprakstisanas…

Tautastērpu aprakstīšanas rokasgrāmata (LTR) – https://www.lapamuzejs.lv/…/Tautasterpu-aprakstisanas…


Latvieši Pasaulē