Šovasar muzejā “Latvieši pasaulē” notiek aktīva darbība pie jauna projekta – Anitas Zakatistovas (dz. Blezūrs) pirms dažiem gadiem muzejam uzdāvinātās apjomīgās kolekcijas – Anitas tēva un Latvijas patriota, amatierfotogrāfa Harija Blezūra (1926 – 2000) foto negatīvu – apstrādes. Aptuveni 26 000 attēlu kolekcijā ir redzamas gan ģimeniskas ainas, gan kadri, kas fotogrāfēti dažādos Lielbritānijas latviešu sabiedrības sarīkojumos vismaz 20 gadu ilgā laika nogrieznī, no 1964. līdz 1986. gadam. Piemēram, latviešu darbošanās Anglijas muižās, kas savulaik tika iegādātas vietējo kopienu vajadzībām – “Almēlijā”, “Straumēnos”, “Rowfantā”, “Mūsmājās”; gadskārtu ieražu sarīkojumi – Ziemassvētki, Lieldienas, Jāņi; bērnu nometnes un bērnu svētki; Dziesmu dienas un dziesmu svētki Eiropā; atsevišķu ansambļu koncerti un uzstāšanās; kopienas pārstāvju bēres, kāzas, jubilejas; Eiropas un ASV latviešu ansambļu viesošanās Lielbritānijā.
Ir skaidrs, ka negatīvu kolekcijas apstrāde prasīs lielu darbu ilgtermiņā – sākumposmā augstā izšķirspējā tiks digitāli skenēta visa foto kolekcija, prioritāri apstrādājot tos tematiskos attēlu kopumus, kuri ir aktuāli muzeja “Latvieši pasaulē” aktuālajām pētniecības un izstāžu tēmām. Pēc kolekcijas vizuālās un tematiskās apsekošanas tiks atlasīti kadri tālākai izpētei, aprakstīšanai un ievietošanai muzeja krājumā. Ir iecerēts fotogrāfiju aprakstīšanas darbā lūgt talkā Lielbritānijas latviešus, aicinot dalīties informācijā par to, kuri Lielbritānijas latvieši, draugi, radi, paziņas ir redzami konkrētās fotogrāfijās.
Jūnijā darbs pie foto negatīvu kolekcijas ir sācies ar lielu “švunku” – Harija Blezūra mazdēli, Matīss un Krišjānis Zakatistovi, šovasar brīvprātīgi iesaistījušies foto negatīvu skenēšanas darbos. Šis laikietilpīgais, bet diezgan mehāniski vienmuļais darbs jau pirmajā darba nedēļā ir nesis pirmos augļus – saskenētie foto negatīvi atklāj ieskatu vērtīgā un daudzpusīgā attēlu kolekcijā, kurā ir redzama Lielbritānijas latviešu ģimeņu un kopienu aktīvā kultūras un sabiedriskā dzīve un darbi. Ielūkojoties fotografētajos kadros, Harijs Blezūrs demonstrē savu unikālo vērošanas spēju un talantu, prasmīgi noķerot fotogrāfijās saistošus sabiedriskās dzīves skatus, cilvēku attiecības un emocijas, urbānās vides kadrus.
Gaidāmo Vasaras saulgriežu noskaņās piedāvājam iepazīt dažus paraugus no ieskenētajiem fotonogatīviem – brīnišķīgas un vienlaikus vēstursikas bildes no Jāņu svinībām Almēlijā 20. gadsimta 70. gados! Un novēlam talciniekiem atrast sev un latviešu diasporas vēsturei nozīmīgas bildes un atziņas šīs vasaras darbā!