Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” ir nevalstiska bezpeļņas organizācija, tāpēc mēs esam pateicīgi par ikvienu dāvinājumu, kas pie mums nonāk. Mēs labi apzināmies, ka katrs no dāvinātajiem priekšmetiem ir ar savu unikālu stāstu un vēsturi, kas ir jāsaglabā nākamajām paaudzēm.
Kopš 2014. gada nogales muzeja “Latvieši pasaulē” krājums ir deponēts Latvijas Nacionālajai bibliotēkai Mūkusalas ielā 3, Rīgā. Pateicoties atbalstītāju labvēlībai, tajā esošais muzeja krājums nemitīgi aug.
Bez priekšmetiem un to stāstiem mēs aicinām muzejam sniegt arī intervijas un dzīvesstāstus, tādējādi papildinot muzeja krājumā esošo informāciju par latviešu gaitām pasaulē dažādos laika posmos. Tā ir nenovērtējama, veidojot tik dažādos muzeja projektus.
Viens no muzeja tuvākā laika galvenajiem mērķiem ir izveidot daudzpusīgu un vērtīgu krājumu ar priekšmetiem un to stāstiem, kas liecinās par sekojošām tēmām:
- izceļošanu no Latvijas,
- iekārtošanos un dzīvi jaunajā mītņu zemē,
- kultūras pasākumiem mītņu zemē,
- latviešu kopienu dzīvi, atgriezenisko saiti ar Latviju,
- politiskām, reliģiskām un izglītības aktivitātēm.
Paldies visiem, kuri ir snieguši materiālu atbalstu muzeja krājuma izveidei un papildināšanai! Paldies Jums!
Ko muzejs pieņem?
Pašreiz aktīvi meklējam priekšmetus, fotogrāfijas, dokumentus un stāstus no latviešiem ārpus Latvijas, kas atspoguļo sekojošās tēmas:
- Pirmie gadi pēc ierašanās jaunajā mītņu zemē (Iespējamie temati: darbs raktuvēs, meža un lauksaimniecības darbi, medicīnas personāls, apkopējas utt. Priekšmetu piemēri: darba apģērbs, darba rīki, fotogrāfijas utt.);
- Fotogrāfijas no bēgļu gaitām (ģimenes un cilvēki, kuri ir ceļā – Latvijā un citur. No Pirmā un Otrā pasaules kara laika);
- Latviešu ēdiens ārpus Latvijas (piemēram, ar roku rakstītas receptes, pavārgrāmatas, virtuves rīki/trauki, kuri ir lietoti latvisko ēdienu gatavošanā – cepšanā, mīcīšanā, skābēšanā, kūpināšanā utt.);
- Latviešu sports trimdā (sporta tērpi, inventārs, kausi un medaļas, it sevišķi interesē priekšmeti, kas saistās ar NOVUSU, piemēram, novusa galds kas ir darināts ārpus Latvijas);
- Sarakste starp Padomju Latviju un ģimenēm ārzemēs (no visiem laikiem, bet it sevišķi interesē vēstules ar “pirmo kontaktu” pēc Otrā pasaules kara beigām vai bēgļu gaitu laikā);
- Pirmais Latvijas apciemojums (atmiņu stāsti, fotogrāfijas un priekšmeti, kuri saistās ar pirmo reizi, kad Latvija tika apciemota).
Kā dāvināt priekšmetus krājumam?
Ja Jūs vēlaties nodot savu stāstu vai priekšmetu “Latvieši pasaulē” krājumam, lūdzu, sagatavojiet sekojošu informāciju par katru priekšmetu:
- kam priekšmets ir piederējis;
- aptuvenu priekšmeta datējumu;
- priekšmeta izmērus;
- kā priekšmets ir ticis lietots;
- kāda ir tā nozīme;
- vēlama arī priekšmeta fotogrāfija.
Nododiet šo informāciju “Latvieši pasaulē” pārstāvim Jūsu reģionā (sk. sadaļu: “Muzeja pārstāvji ārzemēs”) vai nosūtiet uz e-pasta adresi info@lapamuzejs.lv. Vēstules ir iespējams sūtīt arī uz muzeja pasta adresi – “Latvieši pasaulē”, Mazā Nometņu iela 65A-1, Rīga, LV-1002, Latvia.
“Latvieši pasaulē” krājuma komisija izvērtēs Jūsu piedāvājumu un atbildēs viena kalendārā mēneša laikā, norādot, vai priekšmets ir iekļauts muzeja krājumā. Pēc lēmuma pieņemšanas “Latvieši pasaulē” pārstāvis sazināsies ar Jums, lai pārrunātu priekšmetu savākšanas un pārvešanas gaitu un aizpildītu dāvinājuma līgumu. Krājuma priekšmeti tiks vesti uz Latviju ar piemērotu transportu. Atsevišķos gadījumos (ja priekšmets ir ļoti liels vai ir sarežģīti to transportēt), tiks meklēts finansējums priekšmetu pārvešanai.
Uzmanību! Ja vēlaties muzejam dāvināt grāmatas vai citus drukātus un rakstītus izdevumus, lūdzu, vispirms sazinieties ar muzeja pārstāvjiem!
Kas notiek ar priekšmetiem, kad tie nonāk Latvijā?
Muzejam “Latvieši pasaulē” dāvinātie priekšmeti, kas tiek uzņemti tā krājumā, sākotnēji tiek aprakstīti, īpašu uzmanību pievēršot to saglabātības stāvoklim, vēsturei, lietošanai u.tml.
Pēc tam kopā ar priekšmeta dāvinātāju tiek sastādīts Dāvinājuma līgums, ko paraksta abas puses, šādi nodrošinot muzeja “Latvieši pasaulē” juridiskās tiesības uz priekšmetu. Tad priekšmets tiek iepakots speciālos, saudzējošos materiālos un glabāts drošā krājuma telpā uz arhīvu kvalitātes plauktiem.
Laika gaitā priekšmeti tiek fotografēti un skenēti, lai tos varētu aplūkot arī digitāli. Krājuma priekšmeti ir pieejami individuāliem “Latvieši pasaulē” apmeklētājiem, un vajadzības gadījumā tie tiks izmantoti dažādās muzeja “Latvieši pasaulē”, citu muzeju un atmiņu institūciju izstādēs vai ekspozīcijās, iepazīstinot plašāku sabiedrību ar latviešu izceļošanas vēsturi, stāstiem par Latviju un viņu dzīvi pasaulē.
Aktīvi turpinās arī darbs pie muzeja digitālo datubāžu papildināšanas. Tajās var atrast attēlus un informāciju par priekšmetiem krājumā, to fiziskām īpašībām, vēsturi un nozīmi, kā arī aplūkot aptuveni 1000 digitalizētas fotogrāfijas.