“Mēneša priekšmets” – novembris 2020

LATVIJA VIENMĒR LĪDZI

Izceļojot latvieši ņēmuši līdzi dažādas noderīgas lietas. Tomēr gandrīz vienmēr daudzi ir izvēlējušies likt koferī arī šķietami nepraktiskus priekšmetus, kas kļuva par svarīgiem simboliem un deva spēku grūtos brīžos. Ja pietika vietas bagāžā, šie simboli varēja būt tautas tērps, Latvijas karogs vai pat smagas grāmatas. Bieži vien kabatā nokļuva kāda neliela, bet emocionāli ļoti nozīmīga lietiņa. Sākuma gados šīs lietas palīdzēja izturēt un nesalūzt grūtībās, bet, iedzīvojoties mītņu zemēs, tās uzturēja saikni ar pagātni un senču zemi.

Mūsdienās, iespējams, vairs nav tik svarīgi ņemt līdzi lietas, kas simbolizē Latviju, jo tagad gandrīz katram, kurš vēlas, ir pieejama Latvija datorā. Tajā varam piekļūt gan pie mīļākajām dziesmām, gan skaistākajām ainavām, gan filmām un koncertiem. Un tomēr varbūt kabatā ir aizķēries kāds slepenais Latvijas talismans?!

Vainags, kurā tika iešūts paslēpts Latvijas karogs, darinājusi Marija Zapāns (dz. Vanags)

Marija Zapāns (1911-1950) darināja šo vainagu un Krustpils tautas tērpu kā diplomdarbu biedrības “Saule” sieviešu arodskolā Daugavpilī 20. gadsimta 30. gados. Otrā pasaules kara laikā, kad Latvijā bija pirmā padomju okupācija, Marija vainagā bija iešuvusi Latvijas karoga krāsas, un to vilkusi, dziedot kora koncertos. 1944. gadā Marija šo tērpu ar vainagu paņēma līdzi bēgļu gaitās kā lielāko dārgumu.  Pēc vairākiem gadiem, pavadītiem bēgļu nometnēs Vācijā, Marija ar savu ģimeni izceļoja uz Austrāliju, kur agri devās mūžībā, 41 gada vecumā.  Tautas tērpu ar leģendu par vainagā iešūto Latvijas valsts simboliku mantoja Marijas brālis Jānis Vanags. 

Muzeja “Latvieši pasaulē” krājumā glabājas priekšmeti, fotogrāfijas un intervijas par latviešu bēgļu gaitām Otrā pasaules kara laikā.  

Marijas Zapāns šūtais vainags. “Mēneša priekšmets”, 2020. gada novembris. Foto autore: Lauma Cenne.
Marija Zapāns (pa labi) ar māsu Jadvigu Latvijā, 20. gadsimta 30. gados.

Latvieši Pasaulē